FAQ

AKO SPRÁVNE VYPLNIŤ ONLINE PREDPIS?

Nie ste si istý, ako vyplniť online predpis?

Pripravili sme pre vás návod, ktorý vám so správnym objednávaním dioptrických šošoviek pomôže.

Pri vypĺňaní online predpisu si skontrolujte, či ste správne zadali parametre pre pravé (P) a ľavé (Ľ) oko.


Sférická dioptria (SPH)

Na predpise ju nájdete v plusových (+) alebo mínusových (-) hodnotách. V prípade, že pole pre dioptriu nie je vyplnené, je preškrtnuté, obsahuje slovo „nula“, prípadne „plan“, v online predpise zvoľte nulovú hodnotu, teda 0,00.

Ak je v poli pre dioptriu znamienko rovnosti (=), v online predpise zvoľte mínusovú (-) hodnotu.

Nezabudnite si zapísať správnu hodnotu vašich dioptrii.


Cylinder (CYL)

Ak váš predpis obsahuje hodnoty cylindra a jeho os, trpíte tzv. astigmatizmom. Znamená to, že na vašej očnej rohovke je nerovnosť, ktorú vyrovná práve cylindrická dioptria a jej os. Cylinder môže mať „dioptriu“ buď plusovú alebo mínusovú hodnotu (+/-). Ak váš predpis hodnotu pre cylinder (CYL) neobsahuje, nechajte vo formulári pole cylinder prázdne.

Os cylindra (AX)

Ak váš predpis obsahuje hodnotu cylindra, vždy musí byť udaná aj os cylindra. Táto hodnota sa pohybuje v rozmedzí od 0° do 180° a označuje pozíciu astigmatizmu na oku v stupňoch. Ak váš predpis hodnotu pre os cylindra (AX) neobsahuje, nechajte vo formulári pole os cylindra prázdne.

Návod na meranie PD

Čo je to PD ?

PD, je skratka z anglického „Pupillary Distance“ a je to vzájomná vzdialenosť stredov očných zreníc.

Hodnota je označená na recepte ako “ vzdialenosť zreníc“.

Návod na meranie

Dôležité je vedieť, že okuliare majú svoje veľkosti. Treba to pri výbere okuliarov zohľadniť. Prípadne si nechajte poradiť u odborníkov v očnej optike.

Treba si dať otázku: Na čo budem svoje okuliare používať? Či sú to okuliare na diaľku, či sú to okuliare na blízko alebo okuliare, ktoré využívame do diaľky aj na blízko. Ak viete odpoveď na túto otázku, tak si prosím prečítajte naše rady pri výbere skiel a povrchových úprav.

Je to vrstva, ktorá eliminuje množstvo odrazených svetelných lúčov na prednej a zadnej ploche dioptrických okuliarov, čo vedie k lepšiemu komfortu videnia a zvyšuje kvalitu zrakovej ostrosti.

Slnečné okuliare predstavujú pre mnohých z nás len štýlový módny doplnok, pravdou však je že slnečné okuliare nie sú len krásnym a štýlovým doplnkom, ale sú aj mimoriadne dôležité paradoxné, je že slnečné okuliare nosíme najmä počas letných mesiacov a úplne zabúdame na ne počas zimných, kedy sú mimoriadne dôležité najmä preto, že dopadajúce UV žiarenie je oveľa viac ako počas leta. Preto by sme mali používať slnečné okuliare celoročne.

Symptomy zhoršenia zraku sa môžu odlišovať. Niektorí ľudia začnú mať problémy s rýchlym vnímaním dopravného značenia alebo s ich vnímaním z väčšej vzdialenosti. Iní si zase všimnú, že musia držať knihu alebo mobil či noviny vo väčšej vzdialenosti, aby dokázali prečitať text. Ľudia však často idú po odbornú radu k optometristovi neskoro. Test zraku trvá iba niekoľko minút treba si na to určite nájsť čas aby vám v optike skontrolovali videnie.

Či už nosíte okuliare každý deň, alebo máte slnečné okuliare určite sa hodí niekoľko tipov, ako s okuliarmi správne zaobchádzať. Každý deň si ich treba opláchnuť čistou vodou a zároveň naniesť saponát alebo tekuté mydlo, ktorými ich treba poriadne odmastiť a potom znovu opláchnuť čistou vlažnou vodou. Na utretie okuliarov používajte len antistatickú handričku určenú na čistenie okuliarov nie servítka ,uterák ani nič podobné.

Kontaktný formulár